День Української Державності є особливим святом для всього нашого народу. Цей день українці щільно пов’язують із становленням християнства, а також вшануванням пам’яті Володимира Великого, як основоположника домінуючої релігії та культури Київської Русі. День Державності в Україні є значущим святом, яке носить сакральний та релігійний зміст для кожного українця. В мирний час це свято буде вихідним днем, однак поки в країні триває воєнний стан та повномасштабне вторгнення рф - всі додаткові вихідні скасовано.
Історія виникнення Дня Української Державності
Це свято прямо пов’язують з вшануванням культурної спадщини та релігії християнства, які Україна отримала з Київської Русі. У 988 році, коли відбулося хрещення Русі, українці ніби зробили свій важливий та цивілізаційний вибір, що неодмінно підкреслює нашу державність.
Державотворення та визнання таких важливих свят, як День Державності, є важливими кроками для подолання інформаційного натиску РФ. Таким чином українці доводять, що наша держава з покон віків мала свою ідентичність, незалежність, культуру та релігію. Факти з української історії з легкістю спростовують фейки РФ про те, що Україна нежиттєздатна та штучна країна.
Історія виникнення цього свята можна умовно розділити на такі етапи:
16 лютого 2018 року - Леонід Кучма, Леонід Кравчук та Віктор Ющенко звернулися до парламенту з ініціативою запровадження Дня Державності в Україні.
25 липня 2022 року - Міністерство культури та інформаційної політики запропонували проект концепції та символіки свята.
28 липня 2022 року - указ президента України Володимира Зеленського про створення свята.
24 травня 2023 року - церква України звернулась до влади з проханням про перенесення свята на 15 липня у зв’язку з календарними змінами.
14 липня 2023 - Володимир Зеленський ухвалив законопроект про перенесення святкування Державності України з 28 липня на 15 липня.
2024-2025 роки - українці відзначають свято Державності 15 липня, вшановуючи в цей день пам’ять Володимира Великого та важливу подію для всієї України - Хрещення Русі.
Хто і коли започаткував це свято
Святкування почалося лише у 2022 році після указу президента Володимира Зеленського від 24 серпня 2021 року. З самого початку свято припадало на 28 липня. Таку дату було обрано не просто так, саме в цей день відзначають День Хрещення Русі та день пам’яті київського князя Володимира Великого.
У зв’язку з календарними змінами День Української Державності змістився на 13 днів назад. Тож, цьогоріч українці відзначатимуть свято 15 липня.
Що символізує День Державності для українців
День Державності займає особливе місце в серці кожного українця. Це свято нагадування нашому світовій спільноті про те, що Україна з давніх давен мала свою історію, культурні надбання та релігійні переконання. В цьому дні українці вбачають й символ незалежності нашої держави.
Ідентичність, спадкоємність і суверенітет
День Державності України безумовно є символом трьох основоположних факторів становлення демократичної та вільної країни - ідентичності, суверенітету та спадкоємності.
Ідентичність - Україна має свою релігію, культурний напрямок, а також сукупність переконань та принципів, що визначають місце нашої держави у світі.
Спадкоємність - символ збереження пам’яті, традицій та звичок минулих поколінь. Великого значення саме в цей день набуває шана до київського князя Володимира Великого, а також прийняття релігії християнства шляхом хрещення Русі. Місія сучасної України зберегти будь-які надбання нашої держави та розвіяти міфи РФ про те, що Україна нежиттєздатна або штучно створена.
Суверенітет - неможливо не згадати, що День Державності є чи не найважливішим символом незалежності України. Ми вільна країна, що сама визначає своє місце у світі та може вирішувати внутрішні справи самостійно, рівно як і вступати у міжнародні відносини з іншими країнами.
Чим День Державності відрізняється від Дня Незалежності
На перший погляд може здаватися, що День Незалежності та День Державності України майже ідентичні свята, однак це неправильне твердження.
День Незалежності, який українці щороку відзначають 24 серпня, це символ проголошення незалежності від СРСР та відмови від підпорядкування. В цей день наш народ святкує створення вільної держави, яка самостійно визначає свій шлях.
Свято Державності, що відзначається в День Хрещення Русі 15 липня символізує становлення української релігії, культури та початкові кроки становлення державності України, а не тільки її незалежність та суверенітет.
Як відзначають День Української Державності
Цього року українці вже четвертий раз вітатимуть один одного з Днем Української Державності. Для цього святкового дня українці вже створили певні традиції та звичаї, серед яких:
Покладання квітів - 15 липня люди несуть квіти до пам’ятників видатних українських діячів, що стали основоположниками визначення української культури, релігійних переконань, традицій, вірувань, принципів державотворення.
Культурні заходи - музеї великих міст України приймають участь у святкуванні шляхом створення виставок про державність та суверенітет нашої країни. Також проводяться лекції для школярів та студентів про Хрещення Русі.
Підняття прапора - у День Державності України є й традиція підняття прапорів нашої держави. Це можна побачити, як в столиці, так і в інших містах нашої країни.
Заходи на честь Хрещення Русі - цього дня українці вшановують пам’ять київського князя Володимира Великого та святкують День Хрещення Русі. Саме це стало першими кроками до становлення української державності, сформувавши принципи та переконання населення.
Не обходиться свято й без символіки, а саме тризубу. Зазвичай в цей святковий день можна побачити чотири його види - герб України, тризуб ЗСУ, тризуб князя Володимира та тризуби, що намальовані українцями. Така айдентика свята ще раз вказує на те, що Україна шанує надбання пращурів, схиляє голову перед героями нашого часу, які захищають державу від загарбницьких дій РФ та поважають незламний український народ.
Чому День Української Державності важливий саме зараз
День Державності України - це свято, яке набуло великого значення саме зараз, коли наша країна стикнулася з повномасштабним вторгненням РФ. Це чудова можливість нагадати світовій спільноті про те, що Україна сильна, незалежна країна з власним суверенітетом та всіма ознаками державності.
Вшановуючи пам’ять Володимира Великого, розповідаючи про шлях прийняття релігії та культурного напрямку, наша держава з легкістю розвінчує брехливі факти РФ про Україну.
І хоча свято Державності Україна відзначатиме лише вчетверте у 2025 році, воно вже посіло особливе місце в серці кожного з нас та стало чудовим способом боротьби в інформаційній війні з ворогом.